Edukacja kulturowa. Raporty badawcze, dobre praktyki, wiedza. 

Poniżej prezentujemy raporty badawcze, dobre praktyki z zakresu edukacji kulturowej.

Więcej materiałów z zakresu szeroko pojętej animacji i zarządzania kulturą można znaleźć na stronie Regionalnego Obserwatorium Kultury w zakładce WIEDZA - LINK

Edukacja kulturowa – najprościej mówiąc to wszelkie działania, które przygotowują jednostki do aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze. W proponowanym przez nas rozumieniu kultura to tyle, co specyficzny sposób życia ludzi, zaś uczestnictwo w niej tożsame jest z byciem człowiekiem. Kultura to więc nie tylko sztuka, działalność artystyczna czy obyczaje, ale to wszystko, co sprawia, iż człowiek żyje inaczej niż pozostałe stworzenia (definicja za: Narodowe Centrum Kultury).

Projekt „operatorkultury.pl" to nie tylko konkurs na realizację działań edukacji kulturowej w lokalnych partnerstwach kultury i oświaty, ale też upowszechnianie wiedzy na temat samej edukacji kulturowej. Zachęcamy do zapoznania się z:

1. Ko-operacja kulturowo-edukacyjna. "Chcieć to móc" - LINK - podsumowanie projektu operatorkultury.pl w roku 2016 / inspiracja oraz baza wiedzy dotycząca edukacji kulturowej realizowanej na rzecz dzieci i młodzieży w Polsce. 

2. W poszukiwaniu modeli edukacji kulturowej... - LINK - autorskie badanie jakościowe Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach zrealizowane w 2017 roku. Badanie eksploruje uwarunkowania edukacji kulturowej w systemie kształcenia formalnego - POZNAJ NAUCZYCIELI EDUKACJI KULTUROWEJ!

3. Edukacja kulturowa. Obserwatorium - LINK - publikacja Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, podsumowująca projekt operatorkultury.pl. W publikacji można znaleźć refleksje na temat edukacji kulturowej z kontekstu edukacji obywatelskiej, kadr kultury, nauczyciela i rodzica. 

4. Raportem I roku realizacji programu Bardzo Młoda Kultura - PDF / ISSU

5. Raportem II roku realizacji programu Bardzo Młoda Kultura - ISSU

6. Blogiem Narodowego Centrum Kultury - LINK, który informuje o działaniach wszystkich operatorów Programu Bardzo Młoda Kultura.

7. Dobrymi praktykami z zakresu edukacji kulturowej:

 

Raportami badawczymi:

 

Diagnoza 

Oprócz upowszechniania wiedzy na temat edukacji kulturowej istotne jest też pogłębianie wiedzy na jej temat.  W ramach projektu „operatorkultury.pl” na terenie województwa śląskiego przeprowadzone będą:

  • Analiza danych zastanych i budowa bazy edukatorów kulturowych w województwie śląskim
  • Badania ankietowe animatorów kultury, nauczycieli, przedstawicieli sektora oświaty
  • Wywiady pogłębione z: animatorami kultury, nauczycielami, przedstawicielami WOM-ów, samorządowcami
  • Wywiady fokusowe z: animatorami kultury, nauczycielami, samorządowcami, studentami kierunków dedykowanych edukacji kulturowej
  • Seminaria z praktykami edukacji kulturowej
  • Panele eksperckie z udziałem praktyków edukacji kulturowej

 

Jeśli jest coś, co chcesz nam powiedzieć o edukacji kulturowej lub o ciekawych badaniach w tej tematyce, skontaktuj się z Łukaszem Dziubą:

  • tel.: (32) 2017-770 lub (32) 2017-761
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.